Fa En چهارشنبه 7 اسفند 1398 ساعت 5 و 13 دقیقه

چرخه تولید آلومینیوم نیازمند مواد اولیه

چرخه تولید آلومینیوم نیازمند مواد اولیه

باشگاه آلومینیوم: یک کارشناس آلومینیوم می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مشکلات واحدهای پایین‌دست آلومینیوم، تهیه مواد اولیه است که این مواد کمیاب و گران شده‌اند. برخی مواد اولیه موردنیاز این صنعت تا ۳۰۰ درصد نیز افزایش نرخ داشته‌اند.

یکشنبه 27 مرداد 1398 ساعت 1:31

به گزارش باشگاه آلومینیوم فرهاد رضایی، مدیرعامل صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان در یادداشتی که در روزگار معدن به چاپ رسیده است نوشته است: مشکل دیگر منع واردات شمش آلومینیوم از سوی دولت از کشورهایی همچون عراق، تاجیکستان و ارمنستان است. بنابراین واردات برای این صنف سخت شده است. با توجه به این شرایط مواد اولیه خود را به صورت آزاد تهیه می‌کنند. همین موضوع سبب شده است، بیشتر واحدهای صنایع پایین‌دست به ظرفیت مورد نظر خود نرسند. کمبود نقدینگی نیز دیگر مشکل واحدهای پایین‌دست آلومینیوم است. 

با توجه به این مسائل، تولیدکنندگان در صنایع پایین‌دست آلومینیوم تولیدات خود را چندان افزایش نداده‌اند و از آنجا که قیمت‌ها در بورس کالا اعلام می‌شود، تولیدکنندگان پایین‌دست یک تا ۲ درصد بالاتر از نرخ بورس کالا می‌توانند محصول خود را بفروشند. 

دولت برای تامین مواد اولیه تولیدکننده باید از آنها حمایت کند. در این راستا، دولت دست‌کم می‌تواند ثبت‌سفارش‌ها برای واردات را بازکند. این درحالی است که به برخی ثبت‌ سفارش می‌دهند و به برخی نمی‌دهند و در این زمینه رانت‌های بسیاری وجود دارد.

شرایط به‌گونه‌ای شده که تولیدکننده مجبور است مواد اولیه خود را با نرخ بالا خریداری کند و محصول نهایی را با سود اندک به فروش برساند. باید توجه کرد که اگر این روند در کشور ادامه‌دار باشد و مشکل تامین مواد اولیه برطرف نشود، واحدهای تولیدی به دلیل زیاندهی مجبور به تعطیلی چرخه تولید خود هستند.

تعداد بازدید : 230

نظرات

خلیل پرنلو

6 ماه و 5 روز پیش

چرا باکمبود مواد اولیه مواجه هستین ضایعات المینیوم به وفور توی بازار باقیمت مناسب پیدا میشه اینا میخوان این وسط ازواردات سود به جیب بزنن

ثبت نظر

ارسال