Fa En جمعه 16 خرداد 1399 ساعت 9 و 36 دقیقه

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران مطرح کرد: 80 درصد آلومینیوم ایران توسط شرکت ایرالکو تولید می‌شود/ واردات آلومینا با صرف هزینه بسیار

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران مطرح کرد: 80 درصد آلومینیوم ایران توسط شرکت ایرالکو تولید می‌شود/ واردات آلومینا با صرف هزینه بسیار

باشگاه آلومینیوم: صنعت آلومینیوم به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع استراتژیک در جهان شناخته می‌شود و ایران نیز با داشتن بیش از 400 هزار تن ظرفیت تولید آلومینیوم، اقدام به تولید این فلز مهم و استراتژیک کرده است اما عدم توجه به تامین پایدار مواد اولیه مورد نیاز این صنعت و همچنین عدم توجه به کشف یا مشارکت در استخراج ذخایر جدید بوکسیت، موجب شده عملا صنعت آلومینیوم در ایران با بحران مواجه شود.

دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 6:52

به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از فلزات آنلاین، در حال حاضر، وضعیت صنعت آلومینیوم کشور چندان مساعد نیست و این صنعت در مقایسه با پیشرفت کشورهای همسایه در این حوزه، جا مانده است؛ به گونه‌ای که تصور آینده روشن برای صنعت آلومینیوم بدون توجه به تامین مواد اولیه، برق پایدار و... غیرممکن خواهد بود و البته عوامل دیگری همچون عدم اجرای درست سیاست‌‌های خصوصی‌سازی، تفکر مدیریت دولتی بر صنایع، عدم وجود امکاناتی در جهت قیمت‌گذاری آزاد و... موجب زیان‌دهی صنایع بالادستی در سال‌های اخیر شده است. آنچه در ادامه آمده است، گفتگویی است با احمد مجیدی، مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران در مورد مشکلات و معضلات صنعت آلومینیوم که با هم می‌خوانیم:

در شرایط کنونی وضعیت بازار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر، سه کارخانه تولیدکننده شمش در کشور فعال هستند که شامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)، مجموعه کارخانجات المهدی و هرمزال در استان هرمزگان و شرکت آلومینای جاجرم با ظرفیت 30 هزار تن است.

ظرفیت تولیدی شرکت ایرالکو 180 هزار تن در سال است و در حال حاضر با صد در صد ظرفیت به تولید شمش آلومینیومی می‌پردازد اما با توجه به مشکلاتی که برای مجموعه کارخانجات المهدی و هرمزال در این یک سال اخیر به وجود آمد، تنها 20 درصد از ظرفیت این شرکت فعال است که اگر آن‌ها نیز با صد در صد توان به فعالیت بپردازند، قادر هستند 180 هزار تن آلومینیوم در سال تولید داشته باشند. همچنین ظرفیت شرکت آلومینای ایران (جاجرم) نیز سالیانه، 40 هزار تن است که هنوز به ظرفیت کامل نرسیده است.

در کشور به صورت سالیانه، امکان تولید 250 هزار تن آلومینیوم وجود دارد که 80 درصد از آن را شرکت آلومینیوم ایران تولید می‌کند. در مجموع، با توجه به مشکلی که برای شرکت المهدی و هزمزال به وجود آمده، میزان تولید و عرضه آلومینیوم در یک سال اخیر، به شدت کاهش یافته است که البته امیدواریم با تغییر مدیریت، این کاهش میزان تولید نیز برطرف شود.

آیا در زمینه فروش محصولات با مشکلی مواجه شده‌اید؟

با توجه به رکودی که در برخی از صنایع پایین‌دستی کشور وجود دارد، میزان خرید و مصرف شمش آلومینیومی در کشور کمتر شده و حدود سه ماه است که برای محصولات عرضه شده در بورس کالا، تقاضا به اندازه کافی وجود ندارد و فروش به میزان عرضه نیست.

مهم‌ترین فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بازار آلومینیوم چیست؟

بزرگ‌ترین مشکل تولیدکنندگان آلومینیوم در کشور، تامین و واردات 80 درصد مواد اولیه است و در حال حاضر، آلومینیوم، مس و روی در صدر اقلام تحریمی آمریکا قرار دارد که این تحریم‌ها، واردات مواد اولیه را مشکل‌تر از گذشته کرده است.

در حال حاضر آلومینای مورد نیاز از چه کشورهایی تامین می‌شود؟ برای تامین آلومینای مورد نیاز شرکت، چند منبع دارید؟

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید شمش آلومینیومی، شامل 18 نوع ماده است که آلومینا یکی از مواد ضروری و مورد نیاز برای تولید شمش به شمار می‌آید و در حال حاضر، در شرکت جاجرم که در خراسانی شمالی واقع شده، 200 هزار تن پودر آلومینا در سال تولید می‌شود که این میزان تولید، کافی نیست.

با توجه به راه‌اندازی کارخانه سالکو (آلومینیوم جنوب)، کشور به  900 هزار تن آلومینا نیاز دارد که برای تامین این میزان مواد اولیه، هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

اگر کارخانه‌های سالکو، المهدی و هرمزال به میزان ظرفیت اسمی؛ به تولید شمش آلومینیومی بپردازند، قطعا در زمینه تامین مواد اولیه با مشکلات و چالش‌های بیشتری مواجه می‌شویم و باید قسمت عمده مواد مورد نیاز را وارد کنیم. البته در حال حاضر نیز، شرکت ما برای تامین آلومینا، با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو شده است، به گونه‌ای که این شرکت، برای تولید 180 هزار تن آلومینیوم به 360 هزار تن، آلومینا نیاز دارد که با توجه به عدم تولید این میزان آلومینا در داخل کشور، باید آن را وارد کنیم و به همین خاطر، علاوه بر داشتن مشکلاتی در زمینه واردات مواد اولیه، مجبور هستیم این مواد را با هزینه بسیار بالا، تهیه کنیم.

تعداد بازدید : 366

ثبت نظر

ارسال