Fa En دوشنبه 13 مرداد 1399 ساعت 19 و 18 دقیقه

واگذاری زمین برای ساخت واحد آلومینا در منطقه ویژه پارسیان

واگذاری زمین برای ساخت واحد آلومینا در منطقه ویژه پارسیان

باشگاه آلومینیوم: منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان در چند سال گذشته در دولت‌های یازدهم و دوازدهم فعالیت‌های قابل‌توجهی را انجام داده است.

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 ساعت 21:41

به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از صمت، حسن شاهرخی مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان گفت: در طرح جامع این منطقه، استقرار صنایع انرژی‌بر همچون پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم درنظر گرفته شده است. یکی از مهم‌ترین اقدامات «پارسیان» فراهم کردن شرایط ساخت بندر اختصاصی برای صنایع معدنی است که هم‌اکنون حدود ۹۵درصد آن به اتمام رسیده است و در چند ماه آینده فاز نخست آن به بهره‌برداری خواهد رسید.


اهداف کلان در مناطق ویژه

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان با مساحت ۹۸۰۰ هکتار در ۴۰کیلومتری شرق عسلویه است. این منطقه ویژه در سال ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در سال ۱۳۹۰ از سوی هیات دولت ابلاغ شد. منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان برای اهداف کلانی چون استقرار صنایع سنگین شامل فولاد، آلومینیوم، آلومینا، پتروشیمی و صنایع پشتیبان همچون نیروگاه، آب‌شیرین‌کن، بندر و اسکله درنظر گرفته شده است. راه‌اندازی بندر پارسیان با ظرفیت ۴۰ میلیون تن شامل ۱۵۰۰ متر موج‌شکن اصلی و ۴ پست اسکله کالای عمومی و کانتینری است. مناطق ویژه اقتصادی در جنوب ایران به‌دلیل مجاورت با دریا و سوخت انرژی ارزان، یکی از موارد توسعه صنایع معدنی در کشور به‌شمار می‌رود. مناطق ویژه اقتصادی با ویژگی‌های خوبی همراه هستند. از نظر مکانی موقعیت‌هایی در جنوب کشور وجود دارد که می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی چه در زمینه داخلی و چه خارجی به‌ویژه در صنایعی مانند فولاد، آلومینیوم و پتروشیمی به‌شمار آید. این مناطق باتوجه به ویژگی‌های خود می‌توانند زیرساخت‌های مناسبی را برای سرمایه‌گذاری به‌ویژه در صنایع معدنی در کشور ایجاد کنند، چراکه این مناطق از یک‌سری تسهیلات برخوردار هستند که امکان سرمایه‌گذاری را افزایش خواهند داد. یکی از مشوق‌های این مناطق، معافیت‌های مالیاتی است. البته نزدیکی به دری