Fa En سه شنبه 14 مرداد 1399 ساعت 22 و 21 دقیقه

تصویر آماری تولید در صنایع غیرآهنی

تصویر آماری تولید در صنایع غیرآهنی

باشگاه آلومینیوم: ارزیابی روند تحولات داخلی بخش معدن و صنایع معدنی ایران با توجه به آمار تولید محصولات معدنی و فلزات اساسی کشور در فصل اول ۱۳۹۸ نشان می‌دهد در بهار سال ۱۳۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تولید آلومینیوم با افت ۳۲ درصدی و تولید مس کاتد با رشد ۲۷ درصدی همراه بوده است

یکشنبه 10 شهریور 1398 ساعت 21:26

به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از دنیای اقتصاد، «مرکز پژوهش‌های مجلس» با استناد به آمارهای اعلام شده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، عملکرد تولید واحدهای عمده معدنی و صنایع معدنی کشور را مورد ارزیابی قرار داده است. در این گزارش عملکرد تولید در زنجیره ارزش محصولاتی غیرآهنی مانند «آلومینیوم»، «مس» و «سرب و روی» زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

عملکرد تولید در زنجیره ارزش آلومینیوم نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۳۸ هزار تن «پودر آلومینا» تولید شده است. همچنین براساس آمارها، این محصول در خردادماه امسال در مجموع تولید محقق شده بیش از ۲۲ هزار تن را تجربه کرده است. «شمش آلومینیوم» که یکی دیگر از محصولات زیرمجموعه زنجیره آلومینیوم به شمار می‌رود، در سال ۹۷ تولید بیش از ۲۷۶ هزار تن را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. این در حالی است که در خردادماه ۹۸، نزدیک به ۲۰ هزارتن از این محصول در کشور تولید شده است.

«مس» محصول غیرآهنی دیگری است که عملکرد تولید آن اعلام شده است. مطابق با ارزیابی‌ها، مجموع استخراج مس در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۷۵ میلیون تن رسیده است. در خردادماه امسال نیز مطابق با آمارها بیش از ۱۴ میلیون تن مس از معادن کشور استخراج شده است. واکاوی‌ها همچنین حاکی است در سال ۱۳۹۷، سنگ سولفیدی مس در مجموع تولیدی برابر با ۵۳ میلیون تن، کنسانتره مس بیش از یک میلیون تن،‌ آند مس ۳۱۳ هزار تن، کاتد مس ۲۴۷ هزار تن، مولیبدن تغلیظ نزدیک به ۷ هزار تن و لجن طلا و نقره ۳۰۲ تن را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. این محصولات همچنین در خردادماه امسال تولیدی معادل «۴میلیون تن»، «۹۴هزار تن»، «۳۱ هزار تن»، «۲۲ هزار تن»، «۶۷۷ تن» و «۳۵ تن» داشته‌اند. سومین زنجیره‌ای که عملکرد تولید آن مورد بررسی قرار گرفته «زنجیره ارزش سرب و روی» است. براساس آمار منتشر شده، «کانسنگ سرب و روی» در مجموع سال ۹۷ را با تولید بیش از یک میلیون تن پشت سر گذاشته است. این در حالی است که در خردادماه امسال این محصول تولیدی برابر با ۷۸ هزار تن را به ثبت رسانده است.

 

تعداد بازدید : 310

ثبت نظر

ارسال