Fa En دوشنبه 31 شهریور 1399 ساعت 12 و 38 دقیقه

در گفتگوی اختصاصی با عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی شرکت ایرالکو مطرح شد:

آلومینیوم ایران چگونه تحریم‌ها را دور می‌زند؟

آلومینیوم ایران چگونه تحریم‌ها را دور می‌زند؟

باشگاه آلومینیوم: تولید آلومینیوم با توجه به شرایط تحریمی حاکم بر کشور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، تامین ارز مورد نیاز، تهیه مواد اولیه، و مشکلات فروش سبب شده تا تولیدکنندگان آلومینیوم نسبت به تغییر روند کاری خود اقدام کنند از طرفی دیگر توسعه کارخانجات و حرکت رو به پیشرفت صنایع آلومینیومی نیز از سوی تولیدکنندگان مورد توجه بوده است.

سه شنبه 14 مرداد 1399 ساعت 15:7

به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از خبرگزاری گسترش، در گفتگوی اختصاصی با سیدعلی بهشتی عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی شرکت ایرالکو مطرح شد:

  • اعمال تحریم‌ها چه تاثیری بر صنایع آلومینیومی ایران گذاشته است؟

آلومینیوم ایران از اردیبهشت ۹۷ در فهرست موارد تحریمی علیه ایران قرار گرفت. متعاقبا در تحریم‌های بعد نیز شرکت ایرالکو نیز در لیست تحریم‌ها قرار گرفت. درحال‌حاضر هیچ شرکت تولیدی مطرح در دنیا به صورت مستقیم با ایرالکو عملیات خرید و یا فروش انجام نمی‌دهد به این صورت که چنانچه محصولی خریداری کنیم نمی‌توان مستقیم به حساب آنها وجه مواد اولیه واریز نمایند و در این شرایط ما برای انجام خرید و یا فروش از طریق واسطه‌ها اقدام می‌کنیم که همین امر سبب می‌شود تا هزینه‌ها افزایش یابد. در صورتی که قصد انجام فروش محصولات را داشته باشیم به دلیل اینکه کالا می‌بایست از مبدا ایران ارسال شده و اسناد تغییر پیدا کند انجام آن مستلزم هزینه است و بسیاری از شرکت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و می‌بایست کالای خود را با نرخ پایین‌تری نسبت به رقبا عرضه کنیم.

ایرالکو چه راهکارهایی برای برون رفت از شرایط تحریمی ایجاد کرده است؟

ایرالکو راهکارهایی را به منظور غلبه بر مشکلات موجود ایجاد کرد که یکی از این اقدامات ورود شرکت‌های زیاد به عرصه خرید و فروش است که همین امر سبب شده تا علی‌رغم افزایش شدت تحریم‌ها با ایجاد فضای رقابتی هزینه‌ها را کاهش دهیم به همین منظور با برگزاری مناقصات و مزایده‌ها بین شرکت‌های تایید صلاحیت شده در عرصه فروش، رقم‌های بالاتری به ما پیشنهاد می‌دهند و همچنین خریدی که انجام می‌شود با پیشنهاد قیمت‌های پایین‌تر خریداری صورت می‌گیرد که همین امر سبب شده تا از هزینه‌های تحریمی کاسته شود. در شرایط تحریمی مهم‌ترین عامل، شناسایی شرکت‌هایی است که عملیات خرید و فروش را بدون انتقال ارز انجام می‌دهند. به همین منظور ایرالکو به عنوان نخستین شرکت در ایران سیستم تهاتری اقدام که خرید مواد اولیه بدون انتقال ارز نمود و در این بخش به دلیل اینکه جابه‌جایی پول و امکان رصد آن وجود ندارد تمایل شرکت‌ها برای فعالیت در این حوزه بیشتر شده است و مواد اصلی مانند‌ آلومینا را بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای تا کنون خریداری می‌کنیم. البته لازم است در این خصوص از زحمات مدیریت و کارشناسان محترم ایمیدرو و بانک مرکزی در خصوص تحقق این مهم تشکر نمود.

تعداد بازدید : 272

ثبت نظر

ارسال