Fa En پنجشنبه 17 آذر 1401 ساعت 5 و 59 دقیقه

پس از مس، نوبت به آلومینیوم خواهد رسید؟

پس از مس، نوبت به آلومینیوم خواهد رسید؟

باشگاه آلومینیوم: هرچند برنامه سهمیه‌بندی برق در چین، مقدار تولید آلومینیوم در این کشور را در چند سال گذشته محدود کرده است اما این کشور توانسته مقادیر قابل توجهی واردات قراضه آلومینیوم را در سال‌های 2020 و 2021 داشته باشد.

شنبه 21 آبان 1401 ساعت 9:45

به‌ گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از فلزات‌ آنلاین و به‌ نقل از «Reuters»، در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، نسبت فلز روسیه در انبارهای بورس فلزات لندن از حدود 30 درصد در اواخر مارس 2022 به بالای 80 درصد در ماه می و آگوست سال جاری رسید.

در همین رابطه، چنین نسبت بالایی سابقه نداشته است. همچنین ادامه روند لغو دریافت فلزات روسی به انبارهای بورس فلزات لندن و کاهش موجودی این انبارها، این مفهوم را می‌رساند که بسیاری از خریداران موضوع تحریم فلزات روسیه را علی‌رغم رسمی نشدن این تحریم‌ها پذیرفته‌اند اما اگر این نگرش تحریم‌گونه تغییر کند، تکلیف چه خواهد بود؟

در همین رابطه، مذاکره برای عقد قراردادهای عرضه سالانه فلزات در حال انجام بود و برخی از خریداران با ممانعت از خرید از روسیه به‌ صورت خودسرانه، اعلام کرده‌اند که در قراردادهای سال 2023 خود سراغ خرید فلزات روسیه نمی‌ر‌وند.

حجم زیادی از فلزات انبار شده و فروخته نشده روسیه در بورس فلزات لندن به ویژه آلومینیوم به عنوان آخرین راه چاره، ممکن است به بازار عرضه شود. در همین راستا، این بورس نگرانی خود را در قالب انتشار اعلامیه‌ای در خصوص تعلیق تمام سفارش‌های پیش خرید شده فلزات روسیه به خصوص آلومینیوم ابراز کرد.

عرضه مس

در سه ماهه سوم سال 2021، داده‌های بورس فلزات لندن نشان می‌دهد که نسبت مس روسیه از موجودی انبارهای این بورس بسیار بالا بوده است که به 95 درصد از کل موجودی رسیده بود.

با این حال، افزایش شدید این نسبت از ماه مارس سال جاری به بعد به ویژه از آنجایی که ذخایر آلومینیوم و نیکل روسیه در مدت مشابه کم بوده است و تغییر چندانی نکرده، قابل توجه است.

بندر هامبورگ و روتردام از فعال‌ترین مکان‌های ذخایر مس بورس فلزات لندن در سال جاری بوده است که خطوط کشتیرانی روسیه برای حمل‌ونقل کالاهای ذخیره شده در این مکان‌ها، در آنجا مستقر شده‌اند. در مجموع 100 هزار تن مس از ابتدای ماه مارس سال جاری در این دو بندر وارد شده است که تقریبا یک سوم کل حجم واردات را شامل می‌شود.

در واقع در حجم آنچه که در انبارهای بورس فلزات لندن ذخیره شده، تغییراتی صورت پذیرفته است. بنابراین برخی از این حجم سفارش‌های پیش خرید شده، تحویل مشتریان شده و در برخی موارد بر حجم ذخایر این انبارها افزوده شده است. به عنوان مثال، ذخایر مس بندر هامبورگ با در نظر گرفتن حجم واردات 50 هزار تنی در ابتدای ماه ژانویه سال جاری، 6 هزار و 800 تن افزایش یافته است.

تا ماه سپتامبر 2022، مس روسیه معاف از تحریم بود. این بدان معنا است که خریداران با خیالی آسوده می‌توانستند از امکان مطرح شده در قراردادهای خود با عنوان تحویل فلزات روسیه در بورس فلزات لندن بهره ببرند.

با این حال، بر اساس گزارش بورس فلزات لندن ، دولت بریتانیا در ماه سپتامبر 2022 تحریم‌هایی در قالب مسدود شدن دارایی‌های اسکندر مخمودوف به عنوان مالک اصلی شرکت «UMMC» که یکی از دو تولیدکننده بزرگ مس در روسیه است را اعمال کرد. طبق این تحریم‌ها، امکان پیش‌ خرید فلز تحت عنوان هر یک از دو برند زیر مجموعه شرکت «UMMC» به شدت محدود شد.

با وجود اینکه شرکت نورنیکل هنوز به طور کامل مورد تحریم قرار نگرفته است اما مقدار مس قابل تحویل روسیه به انبارهای بورس فلزات لندن به شدت در حال کاهش است.

علاوه‌براین، برای هر مقدار از حجم مس فروخته نشده روسیه در سال آینده خریداری وجود خواهد داشت. در این بین کشور چین همچنان به عنوان یک خریدار مشتاق تجاری و استراتژیک مطرح است و به دنبال خرید مسی خواهد بود که دیگران به دلیل تحریم‌ها خواستار آن نیستند؛ به خصوص اگر قیمت کمتری داشته باشد.

وضعیت فلز آلومینیوم ذخیره شده در انبارها

موارد مطرح شده در این گزارش درباره مس، در خصوص وضعیت فلز آلومینیوم صدق نمی‌کند. در عین حال، کشور چین با اختلاف بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده آلومینیوم جهان است.

هرچند برنامه سهمیه‌بندی برق در چین، مقدار تولید آلومینیوم در این کشور را در چند سال گذشته محدود کرده است اما این کشور توانسته مقادیر قابل توجهی واردات قراضه آلومینیوم را در سال‌های 2020 و 2021 داشته باشد.

در عین حال، پویایی بازار چین در سال 2022 دوباره تغییر کرد و حجم واردات با کاهش 71 درصدی، از یک میلیون و 30 هزار تن در بازه زمانی ماه ژانویه تا آگوست سال 2021، به 298 هزار تن در سال جاری رسید.

با توجه به نگرانی بانک‌های چینی در مورد تامین مالی مواد اولیه برای تولید فلز در روسیه، بعید است که این کشور قادر به جذب چهار میلیون تن تولید سالانه شرکت روسال برای یک دوره زمانی پایدار باشد.

تحویل فلزات تولیدی روسیه از زمان برگزاری نشست صنعت آلومینیوم در شهر بارسلونا که در آن صحبت از پذیرش یا عدم پذیرش فلز روسیه در عقد قراردادهای سال 2023 و شدت‌گیری دستور کار بورس فلزات لندن در خصوص فلزات روسیه شد را نمی‌توان موضوعی تصادفی عنوان کرد.

شرکت «Rusal» به تازگی برنامه مدیریت تحول فروش خود را اعلام و بیان کرد که سفارش خرید زیادی را به ثبت رسانده است و دیگر نیازی نمی‌بیند فلزات تولیدی این شرکت را به انبارهای بورس فلزات لندن تحویل دهد.

معضل قیمت‌گذاری

شرکت «Rusal» که به عنوان تامین‌کننده اصلی آلومینیوم پاک مطرح است، هشدار می‌دهد که تعلیق فروش و صادرات این شرکت در شرایط فعلی با کمبود موجودی انبارها می‌تواند باعث افزایش قیمت و نوسانات پریمیوم در بازار فیزیکی شود.

این اتفاق همچنین منجر به ایجاد تخفیف در قیمت فلزات روسیه نسبت به قیمت بورس فلزات لندن می‌شود که در نتیجه آن، موجی از پیامدهای گسترده غیر قابل پیش‌بینی در طول زنجیره تامین بازار فیزیکی به وجود می‌آید که قیمت‌ها در آن بر اساس امکان تحویل کالا توسط شرکت‌ها تعیین می‌شوند.

از سوی دیگر، اگر حجم زیادی از آلومینیوم، مس یا نیکل روسیه در انبارهای بورس فلزات لندن به دلیل کمبود خریدار وجود داشته باشد، این بورس طبق قرارداد می‌تواند میزان تخفیف را تعیین کند.

در همین راستا، بورس فلزات لندن خاطرنشان کرد که چنین سناریویی می‌تواند ماهیت منظم بازارهای بورس فلزات لندن به‌ ویژه نقش کلیدی آن در تعیین قیمت برای این صنعت در بازار فیزیکی جهانی را به خطر بیندازد.

علاوه‌براین سناریو، تعلیق فلز روسیه قبل از اعمال تحریم‌های رسمی، معضلی است که اکنون بورس فلزات لندن با آن دست و پنجه نرم می‌کند و می‌تواند همین تاثیرگذاری را داشته باشد.

در این بیانیه آمده است که عدم اقدام بورس فلزات لندن در حال حاضر می‌تواند بدین معنا باشد که در آینده نمی‌تواند کاری انجام دهد. به علاوه انجام هر اقدامی از سوی بورس فلزات لندن برای رسیدگی به این وضعیت در خصوص حجم فلزات روسیه که از قبل پیش خرید شده‌اند، منجر به تضعیف جایگاه این بورس می‌شود.

بورس فلزات لندن تصمیم گرفته است که به موازات انجام مذاکرات سالانه برای عقد قراردادهای سال آینده، بازخوردهایی در خصوص اقدامات خود در بازار را رصد کند تا از اقدامات خود اطمینان خاطر بیشتری کسب کند.

در خصوص اقداماتی که بورس فلزات لندن به دنبال اجرای آن است، می‌توان به گزینه‌هایی همچون بی‌تفاوتی کامل بورس نسبت به شرکت‌های روسی، تعیین محدودیت برای تحویل فلزات روسیه و تعلیق تمام معاملات شرکت‌های روسی در این بورس اشاره کرد.

بورس فلزات لندن معتقد است که تعیین محدودیت کار بسیار پیچیده‌ای است و این موضوع شرایط را برای انتخاب این گزینه و گزینه‌های دیگر مشکل‌تر می‌کند. هرچند در این خصوص سوال‌های دیگری مطرح است که قبل از اعمال تحریم‌ها باید لحاظ شود.

وضعیت دشوار

درخواست ارائه بازخورد از بازار ایده مناسبی است؛ چراکه با کمک آن می‌توان میزان عدم تمایل خریداران به خرید از شرکت‌های روسی را تعیین کرد. به علاوه با استفاده از این بازخوردها می‌توان وجود یا عدم وجود مازاد فلز فروخته نشده روسیه را نیز مشخص کرد.

دستیابی بر سر یک توافق کلی در این باره می‌تواند بسیار دشوارتر باشد؛ چراکه در هر دو سو موافقان و مخالفانی به ویژه در مورد آلومینیوم به عنوان فلزی که تولیدکنندگان غربی و شرکت «Rusal» از قبل بر سر اعمال تغییرات در قوانین تحویل انبار بورس فلزات لندن با هم اختلافاتی داشته‌اند، وجود دارد.

مطرح کردن چالش ارزش و اعتبار این موضوع از سوی شرکت روسال، بیانگر این نکته مهم است که هرگونه اقدام یک‌جانبه از طرف بورس فلزات لندن ممکن است از نظر قانونی نیز مملو از اشکال باشد.

علاوه‌براین، بحث درباره فلزات می‌تواند در هر زمانی با آغاز تحریم‌های دولتی مانند مسدود کردن دارایی‌های مالک شرکت «UMMC» توسط بریتانیا یا اعمال تحریم واردات سرب روسیه به اتحادیه اروپا در ماه آپریل سال جاری تغییر کند.

متاسفانه این موضوع می‌تواند برای بورس فلزات لندن در مورد تحریم‌های آتی فلزات روسیه، یک وضعیت مبهم را به وجود بیاورد. این شرایط وضیعتی را برای این بورس رقم زده است که در آن بورس فلزات لندن یا باید در این رابطه زودتر اقدام کند و یا باید خطر ریسک تاخیر در انجام اقدامات خود را بپذیرد.

تعداد بازدید : 112

ثبت نظر

ارسال