Fa En پنجشنبه 17 آذر 1401 ساعت 7 و 35 دقیقه

تولید بدنه آلومینیومی دوچرخه‌های برقی برای اولین‌بار توسط محققان ایرانی

تولید بدنه آلومینیومی دوچرخه‌های برقی برای اولین‌بار توسط محققان ایرانی

باشگاه آلومینیوم: متخصصان دانشگاه صنعتی شریف برای اولین‌بار در کشور موفق به ساخت بدنه آلومینیومی دوچرخه‌های برقی شدند؛ این درحالی است که تاکنون و با توجه به ساختار پیچیده طراحی و جنس آلومینیوم مورداستفاده، تمامی بدنه‌های دوچرخه آلومینیومی موجود در بازار کشور به‌صورت وارداتی تأمین می‌شد.

سه شنبه 1 آذر 1401 ساعت 10:47

به‌گزارش باشگاه آلومینیوم به‌نقل از ایرنا، گروه صنعتی کهربا ماشین پارسیان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف است که در زمینه تولید دوچرخه‌های برقی فعالیت دارد. این مجموعه درحال‌حاضر بزرگترین تولیدکننده دوچرخه‌های برقی در کشور بوده و محصولات خود را با نام تجاری ایویتک (EvTech) به بازار عرضه می‌کند.

این شرکت دانش‌بنیان که توسط فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف تأسیس شده، توانسته است دانش طراحی قطعات کلیدی دوچرخه‌ و موتورسیکلت‌های برقی شامل مجموعه باتری، کنترل‌کننده موتور، سیستم مدیریت باتری(BMS)  و موتور را بومی‌سازی کرده و این قطعات را به‌صورت انبوه به تولید برساند.

معین معینی؛ رئیس هیأت‌مدیره این شرکت دانش‌بنیان و عضو هیأت‌علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه شریف درباره تولید بدنه‌های جدید برای دوچرخه‌های برقی گفت: با توجه به موفقیت گروه صنعتی کهربا ماشین در زمینه طراحی و تولید تجهیزات الکتریکی دوچرخه‌های برقی، در سال ۱۴۰۱ تمرکز ما بر تولید بدنه‌های دوچرخه‌های برقی قرار گرفت.

وی افزود: ساخت و تولید بدنه دوچرخه‌های برقی به‌دلیل ساختار پیچیده طراحی و جنس آلومینیوم مورداستفاده، فرآیندی دشوار بوده که دستیابی به محصول اقتصادی و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی را دور از دسترس می‌سازد. همین دشواری‌ها باعث شده که تمامی بدنه‌های دوچرخه آلومینیومی موجود در بازار کشور به‌صورت وارداتی تأمین شود. با توجه به پیچیدگی موجود و با همکاری کارشناسان شرکت و متخصصان خبره در زمینه آلومینیوم و بدنه دوچرخه، شرکت ایویتک توانست برای اولین‌بار نمونه‌ بدنه دوچرخه‌های برقی را به‌صورت بومی در کشور تولید کند.

معینی ادامه داد: از ویژگی‌های کلیدی بدنه تولیدشده توسط ایویتک، قرارگیری باتری دوچرخه در درون بدنه دوچرخه است. این طراحی علاوه بر بهبود ظاهر دوچرخه، امنیت بیشتری برای پک باتری در مقابل ضربات فراهم می‌آورد. همچنین بدنه تولیدشده توسط ایویتک با بهترین قطعات برقی این شرکت ترکیب شده تا دوچرخه برقی با ظاهر خاص و سواری جذاب را تولید کرد. نمونه‌ تولیدشده از موتور ۵۰۰ وات برخوردار بوده و قابلیت دستیابی به حداکثر سرعت ۳۵ کیلومتر بر ساعت و پیمایش ۴۰ کیلومتر را دارد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه شریف خاطرنشان کرد؛ موتور استفاده‌شده در این نمونه نسبت به نمونه‌های خارجی دارای توان بیشتر و گشتاور بالاتری است که استفاده از این دوچرخه را در شیب‌های تهران لذت‌بخش می‌کند. به‌علاوه، استفاده از ترمزهای هیدرولیکی پرقدرت امنیت دوچرخه در سرعت بالا و ترمزگیری‌های شدید را تضمین خواهد کرد.

تعداد بازدید : 80

ثبت نظر

ارسال