Fa En یکشنبه 3 مرداد 1400 ساعت 12 و 57 دقیقه

۱۳ واحد بزرگ صنعتی برای تأسیس نیروگاه اعلام آمادگی کردند

۱۳ واحد بزرگ صنعتی برای تأسیس نیروگاه اعلام آمادگی کردند

باشگاه آلومینیوم: اردکانیان: ۱۳ واحد بزرگ صنعتی برای تأسیس نیروگاه اعلام آمادگی کردند

چهارشنبه 23 تیر 1400 ساعت 17:2

به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر نیرو گفت: خوشبختانه بعد از مذاکرات مفصل و اعلام آمادگی صنایع بزرگ، ۱۳ واحد بزرگ صنعتی در آلومینیوم و مس اعلام آمادگی کردند که برای مصارف خود نیروگاه هایی را تأسیس کنند و موافقت اصولی برای احداث این نیروگاه ها انجام شد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: خوشبختانه بعد از مذاکرات مفصل و اعلام آمادگی صنایع بزرگ، ۱۳ واحد بزرگ صنعتی در آلومینیوم و مس اعلام آمادگی کردند که برای مصارف خود نیروگاه هایی را تأسیس کنند و موافقت اصولی برای احداث این نیروگاه ها انجام شد.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما اعلام آمادگی کردیم که تعدادی از سایت ها که نیروگاه گازی هستند که شامل ۴هزار مگاوات است برای نیروگاه بخار آن قرار شد این صنایع سرمایه گذاری کنند و نیروگاه های سیکل ترکیبی آن به مدار خواهد آمد. تعدادی از نیروگاه‌های ما نیز آماده واگذاری هستند و این در پرتوی اظهار آمادگی از ناحیه صنایع بزرگ بوده است و تا دو تا سه سال آینده منجر به کاهش فشار روی سایر بخش ها خواهد شد.

وزیر نیرو تصریح کرد:هفته آینده هنوز شاهد گرمای نسبتا بالایی هستیم و امیدواریم همکاری و همراهی‌ها ادامه پیدا کند. اولویت این است که با همکاری بخش تجاری و خانگی و همکاری رسانه‌ها، مصرف کاهش پیدا کند که ناچار به محدودیت برای صنایع نباشیم. با جلسه‌هایی که داشتیم برای صنایع از دیشب تلاش کردیم تا جایی که امکان دارد صنایع بتوانند وضعیت خود را بهبود دهند.

اردکانیان با بیان اینکه تعدادی از ساختگاه‌های ما هم مهیا است و چنانچه صنایع آمادگی داشته باشند این ساختگاه ها که فقط منتظر منابع مالی هستند را واگذار خواهیم کرد، بیان داشت: این در پرتو اظهار آمادگی از سمت صنایع بزرگ است که در سال‌های آینده منجر به تولید برق بیشتر می شود.

وزیر نیرو گفت: صنایع این کار خوب را در بخش آب هم انجام دادند؛ وقتی مشکلات را در حوزه شرب و حق آبه های کشاورزی و زیست محیطی دیدند برای صنعت به صرفه است مصارف خود را یا از شیرین سازی آب دریا یا فاضلاب تامین کند دریچه ای برای سرمایه گذاری باز شد این هم در حال انجام است. ما در حالی دولت دوازدهم را به پایان می رسانیم که علاوه بر نیروگاه های به بهره برداری رسیده، ۱۶ هزار و ۳۰۰ مگابایت هم نیروگاه در دست ساخت داریم که به دولت بعد منتقل می شود. از دولت دهم هم ۵ هزار مگابایت به دولت یازدهم منتقل شد.

وی ادامه داد: شرایط امروز برق هم اینگونه است که ما خاموشی نداریم و امیدواریم با همراهی مردم در روزهای اخیر و بالاخص همکاران ما در رسانه ها مردم عزیز ما از انجام کمک های کوچک دریغ نکنند. حتی یک لامپ در یک واحد مسکونی خاموش شود در مقیاس ۳۲ میلیون مشترک خانوادگی می تواند بیش از مصرف برق صنایع بزرگ باشد.

وزیر نیرو گفت: امیدواری من این است با کاهش دما و افزایش سطح همکاری مردم ما این دوره را با کمترین آسیب‌ها پشت سر بگذاریم امیدوار هستم مشکل بیشتری برای مردم عزیز در بخش خانگی فراهم نشود اطمینان می دهم خدمتگزاران مردم در صنعت برق انصافا شبانه روز فعالیت می‌کنند. همه تلاش می کنند با دقت و با اتکا به تخصصشان در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلات را حل کنند.

وی در مورد اینکه آلودگی روزهای اخیر هوای تهران به مازوت سوزی ارتباطی دارد اظهار داشت: به هیچ وجه ارتباطی میان این دو موضوع نیست. به هیچ وجه ما گزارشی در این باره نداریم. نیروگاه های که این روزها فعالیت می کردند مجاز به کار کردن بودند. عمدتا این نیروگاه‌ها سوخت گاز دارند.  به حمدالله مشکل سوخت نداریم و یکی از پاک ترین سوخت‌ها سوخت گاز است ما کشوری هستیم که شاید در رده چهارم باشیم که بیشترین استفاده از سوخت گاز می کنیم.

وی ادامه داد: زمستان گذشته برای تامین گاز نیروگاه ها مشکلاتی ایجاد شد و برای این که خاموشی نداشته باشیم منجر شد بیشتر از آب استفاده کنیم برای تولید برق و جبران کمبود سوخت نیروگاه ها، اما بعد از آن توانستیم سطح استفاده از آب به حد اندازه گیری بازگردانیم.

وزیر نیرو گفت: برای من این ۴ سال ۴ سال فراموش شدنی است در سال ۹۶ و ۹۷ و در سال ۹۹- ۱۴۰۰ دو تا از خشک ترین سالهای آبی ۵۰ سال اخیر را پشست سر گذاشتیم در سال دوم و سوم دو تا از ترسال ترین سال‌ها را پشت سرگذاشتیم این موضوع تجربه گران‌قدری برای دست اندرکاران حوزه برق وآب است.مدیریت در شرایطی که خیلی پیش بینی های متعارف نمی تواند به آن کمکی کند داشتیم. امیدوار هستیم سمت و سوی این تفاوت واقعیت با پیش بینی های ما به نفع بهره برداری مردم عزیز از این نعمت باشد و ما ایام بهتری را پشت سربگذاریم.

اردکانیان درباره گزارش قوه قضاییه درباره قطعی برق اظهار داشت: آن بررسی هنوز تمام نشده است جلسات خوبی را برگزار کردیم همکاران من در دسترس هستند برای ارائه اطلاعات بحث‌های تخصصی را حتما در جمع های تخصصی با مجال و حوصله باید مطرح کرد.

وی در خاتمه تصریح کرد: پیش بینی ها اما از درجه صحتی برخوردار هستند مثلا اگر از الان برای یک سال آینده پیش بینی کنید درجه صحت آن کمتر از زمانی است که برای سه ماه آینده پیش بینی می کنید. برنامه ریزی هایی که باید برای آب و برق صورت گیرد متکی است بر گزارشهای رسمی که سازمان هواشناسی ارائه می کند. ما همواره پاسخگوی دوستان محترم قضایی هستیم.

تعداد بازدید : 72

ثبت نظر

ارسال