Fa En یکشنبه 3 مرداد 1400 ساعت 14 و 27 دقیقه

مدیرعامل شرکت آذر نوین:

سیاست‌گذاری‌های نادرست، تولیدکنندگان کوچک را ضعیف‌تر می‌کند

سیاست‌گذاری‌های نادرست، تولیدکنندگان کوچک را ضعیف‌تر می‌کند

باشگاه آلومینیوم: مدیرعامل شرکت آلومینیوم آذرنوین گفت: قاعدتاً هر شرکتی در شرایط بحرانی حاکم بر اقتصاد کشور، دچار کمبود نقدینگی می‌شود که دولت در این شرایط وظیفه دارد از بخش تولید حمایت کند و یا حداقل مشوق‌های مالیاتی را درنظر بگیرد اما آنچه شاهد هستیم این است که واحدهای تولیدی فاقد منابع مالی قوی، روز به روز ضعیف‌تر می‌شوند و حتی شرایط دریافت وام بانکی را نیز ندارند.

چهارشنبه 23 مهر 1399 ساعت 13:26

به‌گزارش باشگاه آلومینیوم به‌نقل از فلزات آنلاین، فرامرز قهرمان‌پور، مدیرعامل شرکت آذرنوین در رابطه با "آندایزینگ یا پادرکوتینگ؟" گفت: به‌طور کلی، پوشش سطحی پروفیل در و پنجره آلومینیومی به‌منظور ایجاد زیبایی و افزایش مقاومت محصول موردنظر انجام می‌شود. دو روش رایج آبکاری محصولات آلومینیومی آندایزینگ و پادرکوتینگ بوده که نسبت به هم دارای معایب و مزایایی هستند. در رنگ‌کاری به‌روش آندایزینگ، از خود عنصر آلومینیوم استفاده می‌شود؛ درصورتی‌که در به‌کارگیری رنگ پودری، در اصل مواد مختلف با یکدیگر ترکیب شده و به بدنه پروفیل می‌چسبد که اگر قبل از انجام این فرآیند غبار از سطح محصول پاک شود، زیرسازی صورت گیرد و پاشیدن رنگ توسط دستگاه‌های مرغوب، درست و دقیق انجام شود، ماندگاری رنگ تا 10 سال نیز باقی‌ خواهد ماند اما اگر پادرکوتینگ به‌‌روش سنتی صورت پذیرد، به‌مرور زمان و بعد از گذشت دو یا سه سال از استفاده، از بین رفته و رنگ خود‌به‌خود پاک می‌شود.

وی افزود: یکی از مزایای آندایزینگ، حفظ ساختار محصول و یکنواختی پوشش آن است اما این روش علاوه ‌بر مزایایی که دارد، دارای معایبی مانند پایین‌آمدن میزان مقاومت ماندگاری رنگ سطح در اثر ضرب‌دیدگی است؛ به این شکل که در اثر ضرب‌دیدگی به‌سرعت رنگ روی سطح از بین خواهد رفت. برخی از کارشناسان استفاده از هردو روش را برای محصول توصیه می‌کنند و اذعان دارند که در این صورت مقاومت پروفیل آلومینیومی دوچندان خواهد شد.

جهش ناگهانی قیمت‌ها

قهرمان‌پور بیان کرد: در سال جدید با معضلات بسیاری ازجمله افزایش ناگهانی نهاده‌‌های تولید نظیر آب، برق و گاز، رکود بازار، جهش نرخ ارز و حضور پررنگ دلالان در بورس کالا مواجه هستیم. قاعدتاً هر شرکتی در این شرایط دچار کمبود نقدینگی می‌شود و نمی‌تواند حق بیمه و مالیات خود را به موقع پرداخت کند. در این بین، دولت که وظیفه دارد از بخش تولید حمایت کند، هیچ‌گونه مشوق مالیاتی در این شرایط بحرانی برای تولیدکنندگان درنظر نمی‌گیرد. حضور دلالان در بورس کالا نیز باعث شده است مواد اولیه به‌دست تولیدکنندگان واقعی نرسد و واحدهای تولیدی مجبور هستند شمش و بیلت آلومینیومی موردنیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

مدیرعامل شرکت آذرنوین افزود: در طی این سال‌ها ما با مشکلات مختلف کنار آمده‌ایم و همواره سعی در حل آن‌ها داشته‌ایم اما درحال‌حاضر مهم‌ترین و عمده‌ترین مشکل شرکت ما و دیگر تولیدکنندگان، بحث تأمین مواد اولیه و عدم ثبات قیمت‌ها در بازار است. ما در فروش، خرید و حتی انبارکردن محصولات تولیدی خود متحمل ضرر و خسارت شده‌ایم زیرا اطمنیان نداریم که اگر امروز محصولی را به‌‌فروش می‌رسانیم، فردا برای خرید مواد اولیه باید چه میزان هزینه کنیم؟!

عدم حمایت دولت در شرایط بحرانی

قهرمان‌پور در ارتباط با میزان تأثیرگذاری کرونا بر شرایط به‌وجود آمده، عنوان کرد: قبل از شیوع این ویروس نیز کارگران شرکت در خطوط ریخته‌گری، آندایزینگ و ... از ماسک استفاده می‌کردند و نکات بهداشتی به‌همراه مسائل ایمنی رعایت می‌شد. همچنین اکثر سفارش‌ها نیز به‌صورت غیرحضوری و عمدتاً ازطریق تماس تلفنی صورت می‌گرفت. به این ترتیب، تنها تعطیلی روزهایی که قرنطینه اعلام شده بود، موجب اخلال در فعالیت شرکت شد و جز این مورد چالشی برای مجموعه پیش نیامد. لازم به‌ذکر است علت اصلی بحران اقتصادی پیش آمده، سیاست‌‌گذاری‌های غلط دولت است و علیرغم اظهارات مسئولین، ردپای ویروس کرونا در ایجاد این مسائل، کمرنگ به‌نظر می‌رسد.

وی در ادامه گفت: شرکت‌هایی که سالیان زیاد از فعالیت آن‌ها در صنعت می‌گذرد، با سختی فراوان به تولید مشغول هستند؛ هرچند که میزان تولید آن‌ها کاهش یافته باشد، اما تولیدکنندگانی که به‌تازگی وارد این صنعت شده‌‌اند، هنوز سازگاری لازم را با شرایط ندارند و نمی‌‌توانند خسارت‌های گوناگون را بپذیرند یا تحمل کنند. به همین دلیل برخی از واحدهای تولیدی در نیمه نخست امسال تن به تعطیلی دادند.

مدیرعامل شرکت آذرنوین اضافه کرد: از عمده‌ترین دلایل تداوم در بخش تولید با وجود شرایط نامطلوب اقتصادی، داشتن سرمایه مناسب است. کسانی‌که در سال‌های گذشته موفق به کسب درآمد و به‌وجود آوردن منابع مالی بسیار‌ قوی شده‌اند، تناژهای بیشتری از محصول و مواد اولیه در انبارهای خود دارند و در شرایط بحرانی نیز می‌توانند سودآوری خوبی داشته باشند اما تولیدکنندگان کوچک و متوسط نه مورد حمایت مستقیم دولت هستند و نه تسهیلاتی به آن‌ها اعطا می‌‌شود. به‌عنوان مثال، برای اخذ یک وام پانصد میلیون تومانی، باید سندی به ارزش 5 تا 6 میلیارد تومان به‌عنوان ضمانت به بانک بسپاریم. به‌عبارت دیگر اگر کسی از پشتوانه مالی قوی برخوردار نباشد، در هنگام نیاز توانایی گرفتن وام را نیز ندارد.

قهرمان‌پور خاطرنشان کرد: دولت موظف است از تولیدکنندگان پایین‌دستی حمایت‌های ویژه به‌‌عمل آورد و شرایطی را فراهم کند تا ما تولید از حالت رکود خارج شود و رونق به صنعت برگردد اما متاسفانه از آغاز سال جاری تاکنون فقط وعده‌های توخالی به تولیدکنندگان داده ‌شد و مسئولین امر به هیچ‌کدام از آن‌ها عمل نکردند.

شرایط سخت تأمین مواد اولیه بی‌کیفیت!

مدیرعامل شرکت آلومینیوم آذرنوین در پایان اذعان کرد: مواد اولیه موردنیاز خود را از شرکت آلومینیوم ایران خریداری می‌کردیم اما بعد از تشکیل بورس کالا و حضور دائمی ایرالکو در آن، نتوانستیم با دلالان حاضر در بورس کالا به رقابت بپردازیم و اکنون مواد اولیه موردنیاز خود را از بازار آزاد تأمین می‌‌کنیم. کیفیت مواد اولیه آلومینیومی روند نزولی را طی می‌کند زیرا همچنان نیاز صنایع بالادستی آلومینیوم به آلومینا ازطریق واردات تأمین می‌شود و با توجه به تشدید تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، کیفیت‌های پایین‌تری از این ماده به کشور وارد می‌‌شود. برای اینکه بتوانیم در تولید آلومینا خودکفا شویم باید زمان زیادی را در مسیر بومی‌سازی و توسعه اکتشاف بوکسیت طی کنیم.

وی تأکید کرد: باید به‌‌طور کلی پای دلالان از بورس کالا قطع شود و با سازمان‌دهی برنامه‌ها و قوانین حاکم در سازمان بورس و تالار شیشه‌ای، شفافیت و نظم در معاملات تجلی پیدا کند. قوانین باید به‌گونه‌ای تبیین شود تا شرایط خرید از بورس کالا برای همه تولیدکنندگان مساعد باشد. علاوه ‌بر این نباید فقط عده‌ای خاص از مزایا و مشوق‌های اختصاص داده‌ شده برای تولید بهره ببرند. اگر دولت نتواند با سیاست‌گذاری‌های کارشناسی‌شده و به‌موقع رکود حاکم بر صنعت آلومینیوم را برطرف کند، سال آینده احتمال دارد شرایط جبران‌ناپذیری برای این صنعت رقم بخورد.

تعداد بازدید : 370

ثبت نظر

ارسال