Fa En دوشنبه 18 اسفند 1399 ساعت 10 و 42 دقیقه

مدیرعامل شرکت ماهد آلومینیوم:

داخلی‌سازی آلیاژهای خاص آلومینیومی

داخلی‌سازی آلیاژهای خاص آلومینیومی

یکشنبه 7 دی 1399 ساعت 14:23

به‌گزارش باشگاه آلومینیوم به‌نقل از فلزات آنلاین، عباس احمدی اظهار داشت: آلیاژهای خاص آلومینیومی در صنایع حساس دفاعی و هوا-فضا کاربرد دارند. به همین دلیل، این محصولات باید طی یک فرآیند استاندارد تولید شوند و از بالاترین کیفیت برخوردار باشند.

مدیرعامل شرکت ماهد آلومینیوم عنوان کرد: در گذشته، تولید آلومینیوم‌های آلیاژی خاص که محصولات استراتژیکی محسوب می‌شوند، تنها در انحصار شرکت‌های خارجی بود و این شرکت‌ها به هیچ قیمتی حاضر به ارائه فناوری تولید این محصولات به کشور ما نبودند. شرکت ماهد آلومینیوم در سال جدید توانست با تکیه بر توان ظرفیت‌های داخلی، این انحصار را شکسته و قادر به تولید آلومینیوم‌های آلیاژی خاص شود.

وی عنوان کرد: چندی پیش، در همین راستا، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در جریان سفر یک‌روزه خود به استان مرکزی از شرکت ماهد آلومینیوم بازدید کرد و در جریان تولید این محصولات و کاربردهای آن‌ها قرار گرفت.

وی توسعه را برنامه همیشگی شرکت دانست و گفت: برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای، همواره برنامه‌ریزی‌ کرده‌ایم و درنظر داریم فعالیت خود را در تولید محصولات مصرفی در صنایع دفاعی و خودروسازی، گسترش دهیم و اتفاقات تازه‌ای را رقم بزنیم.

وی خبر داد: درحال‌حاضر نیز در شرف پیگیری و راه‌اندازی خط جدید ریخته‌گری جدید هستیم که بتوانیم به‌زودی آن‌را وارد مدار تولید کنیم تا از این طریق به رشد تولید مجموعه کمک کنیم.

احمدی در ارتباط با مشکلات تولیدی در 9 ماهه نخست سال جاری، خاطرنشان کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، شاهد نوسانات زیادی در بازار بوده‌ایم. به‌گونه‌ای‌که ابتدا نرخ ارز جهش یافت و بعد از آن، قیمت مواد اولیه آلومینیومی روند صعودی خود را طی کرد. چالش‌های اقتصادی همچنان بر صنعت سایه انداخته است اما همیشه برحسب مقتضیات زمان، تلاش می‌کنیم به فعالیت تولیدی خود ادامه دهیم و با تصمیم‌گیری‌های درست و به‌موقع، شرکت‌ را از خسارت‌ها حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت ماهد آلومینیوم درمورد فعالیت این شرکت در حوزه صادرات، اذعان کرد: اکنون در حوزه صادرات فعال هستیم و می‌توان گفت بیشتر محصولات خود را صادر می‌کنیم، اما امیدوار هستیم با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که درنظر گرفته‌ایم و پیگیر اجرای آن‌ها هستیم، بتوانیم محصولات متنوع‌تری را تولید و صادر کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص کاهش معاملات آلومینیومی در بورس کالا، اظهار کرد: قیمت داخلی آلومینیوم به‌واسطه 10 درصد پریمیومی که در فرمول محاسبه آن لحاظ شده، به خودی خود بالاتر از نرخ جهانی است حتی در مواقعی، علی‌رغم اینکه شاهد تثبیت قیمت جهانی آلومینیوم بوده‌ایم، قیمت این فلز در بورس کالا افزایش داشته است. درحال‌حاضر، قیمت شمش آلومینیومی عرضه‌شده به نقطه‌ای رسیده که برای صنایع پایین‌دستی مقرون‌به‌صرفه نیست و به همین دلیل از خرید امتناع می‌کنند. به‌تبع این ماجرا، میزان تولید صنایع پایین‌دستی کاهش یافته است و این صنایع قدرت رقابت خود را در عرصه‌های بین‌المللی از دست داده‌اند.

وی تأکید کرد: اگر مسئولین در این خصوص تدبیر نکنند، شاهد افول صنایع پایین‌دستی آلومینیوم خواهیم بود. در شرایطی که کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است، تولید و صادرات محصولات با ارزش‌افزوده بالا می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد کشور کند اما این امر به فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم به‌خصوص بحث تأمین مواد اولیه بستگی دارد.

تعداد بازدید : 264

ثبت نظر

ارسال