Fa En پنجشنبه 3 تیر 1400 ساعت 16 و 46 دقیقه

بررسی سلول‌های تقویت‌شده با گرافن برای باتری‌های یون آلومینیوم

بررسی سلول‌های تقویت‌شده با گرافن برای باتری‌های یون آلومینیوم

باشگاه آلومینیوم: گروه تولیدی گرافن اقدام به بررسی سلول‌های تقویت‌شده با گرافن برای باتری‌های یون آلومینیوم کرده است.

چهارشنبه 12 خرداد 1400 ساعت 13:47

به‌گزارش باشگاه آلومینیوم به‌نقل از خبرگزاری دانشجو، گروه تولیدی گرافن (Graphene Manufacturing Group) داده‌های اولیه عملکرد مربوط به سلول‌های باتری جدید خود را منتشر کرد. این شرکت به‌تازگی اقدام به بررسی سلول‌های تقویت‌شده با گرافن برای باتری‌های یون آلومینیوم کرده بود، فناوری که این شرکت با همکاری دانشگاه کوئینزلند توسعه داده است؛ این فناوری درحال طی مراحل ثبت پتنت است.

این آزمایش‌ها در مؤسسه مهندسی زیستی و فناوری نانو استرالیا (AIBN) در دانشگاه کوئینزلند انجام و داده‌های عملکرد اولیه مثبت ارزیابی شده است. درحال‌حاضر، گروه تولیدی گرافن برای تولید نمونه‌های اولیه این سلول‌ها برای آزمایش توسط مشتری در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی می‌کند.

گروه تولیدی گرافن اخیراً از اجرای توافقنامه تحقیقاتی با AIBN برای تولید باتری‌های یون آلومینیوم گرافن خبر داده است. براساس این توافقنامه، گروه تولیدی گرافن، نمونه‌های اولیه و تجاری این باتری را برای ساعت، تلفن، لپ‌تاپ وسایل نقلیه الکتریکی با فناوری توسعه‌یافته در دانشگاه کوئینزلند تولید می‌کند. گروه تولیدی گرافن همچنین با یونیکوئست (Uniquest)، شرکت تجاری‌سازی دانشگاه کوئینزلند، قراردادی را برای گرفتن مجوز انحصاری این فناوری برای استفاده در کاتد باتری امضا کرده است.

 

کریگ نیکول، مدیرعامل و مدیرعامل گروه تولیدی گرافن، می‌گوید: «ما درحال‌حاضر به‌دنبال ارائه نمونه‌های اولیه کوچک در حد یک سکه این باتری برای آزمایش توسط مشتری در مدت ۶ ماه و نمونه اولیه تجاری بزرگتر برای استفاده در تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ و ... برای آزمایش توسط مشتری در ۱۸ ماه هستیم. ما واقعاً از ارائه این محصول به بازار بسیار هیجان زده‌ایم. هدف ما این است که پس از اعتباردهی توسط مشتری، یک پروژه قابل تولید انبوه از باتری گرافنی داشته باشیم که احتمالاً در اینجا در استرالیا آن‌را تولید کنیم.»

آشوک نانجوندان، مدیر ارشد علمی گروه تولیدی گرافن در این‌باره گفت: «فناوری باتری یونی آلومینیوم تقویت‌شده با گرافن یک فناوری واقعی برای تغییر صنعت باتری است که می‌تواند تقریباً در دستگاهی استفاده شود. ولتاژ اسمی فعلی باتری‌های ما 1.7 ولت است و درحال کار برای افزایش ولتاژ برای جایگزینی باتری‌های موجود و همچنین افزایش دانسیته انرژی بالاتر است.

تمایزدهنده واقعی درمورد این باتری‌ها دانسیته توان بسیار بالای آن‌ها تا ۷۰۰۰ وات بر کیلوگرم است که سرعت شارژ بسیار بالایی نیز دارد. علاوه ‌بر این، باتری‌های آلومینیوم گرافن یون ازنظر ماندگاری دارای عمر بالایی بوده به‌طوری‌که بیش از ۲۰۰۰ آزمایش چرخه شارژ/ تخلیه را بدون کاهش عملکرد تجربه کرده است. این باتری‌ها ایمنی قابل‌توجهی داشته و پتانسیل آتش‌سوزی بسیار کم و اثرات زیست‌محیطی کمتری نیز دارند چراکه بیشتر اجزای آن قابل بازیافت است. این‌ها مزایای عمده این فناوری هستند.»

با پیشرفت برنامه تحقیق و توسعه، گروه تولیدی گرافن اطلاعات بیشتری درمورد عملکرد و توسعه این باتری‌های یونی آلومینیومی گرافن ارائه خواهد داد.

تعداد بازدید : 65

ثبت نظر

ارسال