Fa En شنبه 15 بهمن 1401 ساعت 18 و 42 دقیقه

افزایش ۱۶۰۰ تنی تولید پودر آلومینا

افزایش ۱۶۰۰ تنی تولید پودر آلومینا

باشگاه آلومینیوم: مدیرعامل کارخانه آلومینای ایران از افزایش ۱۶۰۰ تنی میزان تولید پودر آلومینا در خراسان شمالی خبر داد.

چهارشنبه 25 آبان 1401 ساعت 9:22

باشگاه آلومینیوم- تورج زارع در گفت و گو با ایسنا با اشاره به افزایش ۱۶۰۰ تنی میزان تولید پودر آلومینا در این مجتمع صنعتی طی چند ماه ابتدایی امسال گفت: میزان تولید پودر آلومینا در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۱۷۱ هزار تن رسیده است.

وی با بیان اینکه این مجتمع صنعتی به دنبال جلب مشارکت بخش خصوصی برای توسعه فعالیت‌ها، بهبود عملکردها و راندمان تولید در صنعت آلومینیوم است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ درصد بوکسیت مورد نیاز این شرکت از معادن بخش خصوصی تأمین می شود و در تلاش هستیم تا بتوانیم با اقدامات دانش بنیان به تولید بوکسیت پرعیار دست یابیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور بطور سالیانه  ۷۰۰ هزار تن است و برای تولید آن نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم و اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و باقیمانده از خارج تأمین می شود.

 مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع شده که در سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسید و بعنوان یک واحد تولیدی منحصر به فرد و تنها قطب تولیدکننده پودر آلومینا در کشور به شمار می رود.

تولید آلومینا از بوکسیت، رایج ترین روش تولید آلومینیوم است و امروزه بیش از ۹۵ درصد آلومینای مورد نیاز از بوکسیت تولید می شود. کانسار بوکسیت جاجرم بزرگترین ذخیره شناخته شده بوکسیت در ایران است.

این کانسار اولین بار در سال ۴۷ شناسایی شد. نمونه برداری‌های انجام شده در سال های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۱ نشان داد که بوکسیت جاجرم دارای ارزش اقتصادی و به عنوان ماده اولیه تولید آلومینا، قابل استفاده و بهره برداری است.

تعداد بازدید : 142

ثبت نظر

ارسال