Fa En دوشنبه 18 آذر 1398 ساعت 18 و 41 دقیقه

بازدید جهانگیری از بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم در خاورمیانه

بازدید جهانگیری از بزرگترین کارخانه تولید آلومینیوم در خاورمیانه

باشگاه آلومینیوم: معاون اول رئیس‌جمهور در سفر به شهرستان لامرد از مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب کشور بازدید کرد.

دوشنبه 24 تیر 1398 ساعت 1:19

به گزارش باشگاه آلومینیوم  به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ، جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در ادامه سفر به استان فارس با حضور در شهرستان لامرد از کارخانه ذوب آلومینیوم جنوب با ظرفیت اولیه تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن آلومینیوم بازدید کرد.

کارخانه ذوب آلومینیوم جنوب چهارمین کارخانه تولید آلومینیوم در کشور و بزرگترین و مدرن‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم و آنود در خاورمیانه است که۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چهار هزار و ۵۰۰ نفر نیرو در دو شیفت کاری در حال تکمیل این کارخانه است.

در حال حاضر ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور حدود ۳۰۰ هزار تن است که توسط سه کارخانه تولید می‌شود و این درحالی است که نیاز سالانه کشور به آلومینیوم یک میلیون تن است.

برای تولید آلومینیوم نیاز به مواد اولیه‌ای به نام آند است که در این کارخانه آند هم تولید می‌شود.
عملیات اجرایی مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب کشور از زمستان ۹۴ در مساحتی بیش از ۲۰۰ هکتار با اعتبار اولیه افزون بر ۱.۲ میلیارد دلار آغاز شده و این مجتمع توسط شرکت چینی در حال احداث است.

وی پیش از این از واحد های صنعتی ،تولیدی در حال ساخت شهرستان مهر بازدید کرد.

آلومینیوم لامرد، از مهم ترین و بزرگترین طرح های صنعت کشور

ایران با سابقه زیادی که در بخش صنعت آلومینیوم دارد نیازمند کارهای جدی تری است.

معاون اول رییس جمهور در بدو ورود به لامرد گفت: در این سفر برای افتتاح و بازدید از چند طرح عمرانی و صنعتی به شهرستان لامرد و جهرم  آمدیم و در نخستین فرصت به شیراز و شهرستان هایی که استاندار برنامه ریزی کردند سفر خواهیم کرد.

جهانگیری در تشریح سفر خود به فارس گفت: در شهرستان لامرد طرح های مهمی که جز طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور در حال اجرا است  که مهمترین آن صنعت آلومینیوم است که به شدت برای توسعه کشور به آن نیازمندیم.

 

تامین بخش عمده مواد اولیه آلومینیوم از خارج کشور

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره اینکه ما به شدت برای توسعه کشور به آلومینیوم نیاز داریم، گفت: ظرفیت‌های کشور محدود بوده و بخش وسیعی از مواد اولیه آلومینیوم از خارج کشور تامین می‌شود.

.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره اینکه ما به شدت برای توسعه کشور به آلومینیوم نیاز داریم، افزود: ظرفیت‌های کشور محدود بوده و بخش وسیعی از مواد اولیه آلومینیوم از خارج کشور تامین می‌شود.
 وی با اشاره به مصرف بالای انرژی در صنعت آلومینیوم و پیشرفت این صنعت در کشورهای حاشیه خلیج فارس افزود: ایران با این که در این صنعت سابقه بسیار زیادی دارد، نیازمند کارهای جدی‌تر و بزرگتر است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حجم بالای سرمایه‌گذاری در طرح آلومینیوم لامرد، گفت: در حال حاضر این پروژه یکی از مهم‌ترین طرح‌های صنعت آلومینیوم کشور با حجم سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلار و چند هزار میلیارد تومان در لامرد در حال اجرا بوده که جزء طرح‌های بزرگ صنعتی کشور است.

وی به طولانی شدن زمان اجرای این پروژه مهم صنعتی اشاره کرد و بیان داشت: از نظر من زمان اجرای این پروژه طولانی شده به همین دلیل فکر کردم که باید حتماً بازدیدی از آن داشته باشم تا مشکلات آن بررسی و جهت تا  امسال و یا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود به طرح‌های بزرگ پالایشگاهی نیز اشاره کرد و گفت: دو طرح بزرگ در بخش پالایشگاهی و پتروشیمی نیز وجود دارد که آنها هم جزء طرح‌های مهم و اساسی کشور هستند، این طرح‌ها حجم سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد تومانی داشته و نقش آنها در توسعه کشور قابل توجه است.

 جهانگیری در پایان سخنان خود گفت: من فکر می‌کنم در دو سال پایانی دولت آقای روحانی یک مجموعه از طرح‌های بزرگ و کلیدی هست که در سراسر کشور درحال اجرا بوده که باید تمرکز ویژه‌ای روی آنها شود تا بتوانیم طرح‌ها را زودتر به نتیجه برسانیم.

 

 

 موانع بهره‌برداری از مجتمع آلومینیوم لامرد را شناسایی می‌کنیم

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهوری در جریان سفر خود به شهرستان‌های لامرد و مُهر، گفت: تلاش می‌کنیم تا موانع بهره‌برداری از مجتمع آلومینیوم لامرد را شناسایی کنیم. این مجمتع با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند نقش مهمی در توسعه کشور بازی کند.

وی افزود: در لامرد بعضی از طرح‌های مهم دیگر هم در حال اجراست که یکی از آنها مربوط به صنعت آلومینیوم است. برای توسعه کشور به شدت به صنعت آلومینیوم نیاز داریم اما ظرفیت محدود است. ما مواد اولیه صنعت آلومینیوم را از خارج از کشور تامین می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه آلومینیوم انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند به همین خاطر تقریبا اکثر کشورهای خارج فارس در این حوزه پیشرفت زیادی کرده‌اند، گفت: این در حالی است که صنعت آلومنیوم در ایران سابقه بیشتر دارد. از این رو به کارهای جدی و مهم در این حوزه نیاز داریم. در لامرد یکی از مهمترین صنایع آلومینوم کشور مستقر است. حجم سرمایه‌گذاری در آن چندین میلیارد دلار است اما زمان بهره‌برداری از آن طولانی شده است.

جهانگیری افزود: فکر کردم باید بازدیدی از آلومینیوم لامرد داشته باشم تا ببینم چه مشکلاتی دارد. انشاالله طرح ظرف امسال و سال آینده به بهره‌برداری برسد. همچنین دو طرح در حوزه پالایشگاهی و پتروشیمی در لامرد در جریان ساخت است که جز طرح‌های اساسی کشور است. حجم سرمایه‌گذاری در آنها چند هزار میلیارد تومان است. این طرح نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت کشور دارد؛ لذا هدف من از بازدید لامرد و جنوب استان فارس رفع موانع این طرح‌هاست.

وی تصریح کرد: در دو سال پایانی دولت دوازدهم یک مجموعه از طرح‌های بزرگ و کلیدی در کشور در جریان است که باید سریعتر به نتیجه برسند.

 

وی افزود: در لامرد بعضی از طرح‌های مهم دیگر هم در حال اجراست که یکی از آنها مربوط به صنعت آلومنییوم است. برای توسعه کشور به شدت به صنعت آلومینیوم نیاز داریم اما ظرفیت محدود است. ما مواد اولیه صنعت آلومینیوم را از خارج از کشور تامین می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه آلومینیوم انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند به همین خاطر تقریبا اکثر کشورهای خارج فارس در این حوزه پیشرفت زیادی کرده‌اند، گفت: این در حالی است که صنعت آلومینیوم در ایران سابقه بیشتر دارد. از این رو به کارهای جدی و مهم در این حوزه نیاز داریم. در لامرد یکی از مهمترین صنایع آلومینیوم کشور مستقر است. حجم سرمایه‌گذاری در آن چندین میلیارد دلار است اما زمان بهره‌برداری از آن طولانی شده است.

جهانگیری افزود: فکر کردم باید بازدیدی از آلومنیوم لامرد داشته باشم تا ببینم چه مشکلاتی دارد. انشاالله طرح ظرف امسال و سال آینده به بهره‌برداری برسد. همچنین دو طرح در حوزه پالایشگاهی و پتروشیمی در لامرد در جریان ساخت است که جز طرح‌های اساسی کشور است. حجم سرمایه‌گذاری در آنها چند هزار میلیارد تومان است. این طرح نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت کشور دارد؛ لذا هدف من از بازدید لامرد و جنوب استان فارس رفع موانع این طرح‌هاست.

وی تصریح کرد: در دو سال پایانی دولت دوازدهم یک مجموعه از طرح‌های بزرگ و کلیدی در کشور در جریان است که باید سریعتر به نتیجه برسند.

 

 

تعداد بازدید : 160

ثبت نظر

ارسال