ورود

 
 
کلمه عبورم را فراموش کرده ام

قیمت جهانی فلزات

 


لینک های مفید

 

باشگاه آلومنیوم: کاربرد اصطلاح «انرژی جامد» برای آلومینیوم وصفی به معنی دقیق کلمه درست است. صنعت آلومینیوم بیشترین برق را برای تولید شمش مصرف می‌کند. صنایع آلومینیوم کشور نیاز به توجهی خاص برای تکمیل زنجیره ارزش و ارزش افزوده دارد و برای این امر توجه به جانمایی‌های درست، استفاده از تکنولوژی و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی سه عامل مهم در تکمیل این زنجیره هستند.به گزارش باشگاه آلومینیوم به نقل از فلزات آنلاین، واحدهای تولید شمش آلومینیوم (آلومینیوم اولیه) چیزی حدود ۹۴ درصد از مصرف انرژی را در این صنعت به‌خود اختصاص می‌دهند. با توجه به فناوری‌های قدیمی‌تر موجود در کشور، به‌نظر می‌رسد ایران در تولید آلومینیوم در مقایسه با دیگر کشورها میزان مصرف انرژی بیشتری داشته باشد. با توجه به یارانه‌های دولت در صنایع و نیز فرآورده‌های نفتی و محدودیت‌های منابع سوخت فسیلی و آلودگی زیست محیطی و نیز رشد بالای مصرف انواع انرژی در ایران و نیز عدم کارآیی فنی و اقتصادی در مصرف این انرژی‌ها، مدیریت مناسب این مصرف امری لازم و ضروری است.

در کشور ۳ تولیدکننده اصلی شمش آلومینیوم وجود دارد: ایرالکو با تولید حدود ۲۳۰ هزار تن و تکنولوژی SY۲۰۰، المهدی با تولید ۱۱۰ هزار تن و تکنولوژی D۱۸ و هرمزال با ۱۴۸ هزار تن و تکنولوژی CD۲۰. ظرفیت نسبتا پایین و عدم استفاده از تکنولوژی‌های روز منجر شده است تا صنعت کشور در شاخص‌های بهره‌وری انرژی، نمره پایینی را به خود اختصاص دهد. متخصصین بر این باورند که Smelterهای آلومینیوم حدود ۵/۳ درصد از برق جهان را برای تولید شمش آلومینیوم مصرف می‌کنند.طی سالیان گذشته فرآیند مورد استفاده در تولید آلومینیوم از نظر تکنولوژیکی پیشرفت چندانی نکرده است و فرآیند مورد استفاده همچنان فرایند Hall–Héroult  است. صنایع بزرگ مانند سیمان و فولاد و آلومینیوم و نظایر آن‌ها در صنایع بالادستی نرخ رشد تکنولوژی خیلی بالایی را ندارند. در این بین امکان انجام تغییرات کوچک در طراحی برای کاهش هدر رفت انرژی و حرارت از دست رفته و  کاهش ولتاژ سلول‌های مورد استفاده در صنعت آلومینیوم وجود دارد.

فلزی با قابلیت بازیافت بالا

از سال ۱۸۸۶ تا کنون یعنی با گذشت بیش از ۱۳۰ سال از زمان تولید و استخراج آلومینیوم بیش‌ از یک میلیارد تن از این محصول در دنیا تولید شده است. نکته قابل توجه آن است که امروز بیش از ۷۵ درصد تولیدات ۱۳۰ سال اخیر آلومینیوم با فرایند‌های مشخص مورد بازیافت قرار گرفته و هنوز در حال استفاده است. چنانکه پیش‌‎تر اشاره شد بیشترین مصرف انرژی در تولید آلومینیوم در بخش Smelter ها و در حوزه تولید شمش اتفاق می‌افتد. اما با عبور از این مرحله و رسیدن به مراحل بعدی در تولید و ساخت در صنایع پایین‌دستی آلومینیوم میزان مصرف انرژی بسیار کمتر می‌شود. نکته شایان ذکر دیگر آن است که برخلاف صنایع بالا‌دست، نرخ تغییر تکنولوژی در صنایع پایین‌دستی بسیار بیشتر است. ۳۰ تا۴۰ درصد از هزینه تولید آلومینیوم اولیه در دنیا به انرژی مصرف شده در آن برمی‌گردد. اما با توجه به ارزان بودن انرژی در کشور، مزیتی فوق‌العاده در این حوزه برای ایران وجود دارد که البته از آن به‌خوبی و به تمام معنی استفاده نمی‌شود.

استفاده از تکنولوژی‌های روز، جانمایی‌های درست و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی سه ضلع مثلث در تولید آلومینیوم هستند که درنظر گرفتن این موارد در کنار انرژی ارزان موجود در کشور، باعث تولید محصولی با کیفیت و قابل عرضه در بازار جهانی می‌شود. عدم توجه درست به این سه ضلع باعث شده است تا ایران در مقایسه با کشورهای همسایه از رشد مناسبی برخوردار نباشد. به‌علاوه ممکن است این سوال پیش آید چرا میزان ظرفیت تولید آلومینیوم در ایران چیزی حدود ۳۵۰ هزار تن است ولی در مقابل تولید این محصول در کشوری مثل امارات بیش از ۵/۲ میلیون تن است؟ یکی از مسائلی که باید به آن توجه شود آن است که تامین مواد اولیه آلومینیوم با محدودیت‌های خود همراه است. متاسفانه با تحریم کشور، آسیبی جدی به بدنه تولید آلومینیوم وارد شده است.

عوامل اولیه مورد نیاز در تولید

 ورود تکنولوژی‌های روز به صنعت آلومینیوم کشور مشکل و سرمایه بسیار بالایی را می‌طلبد. البته هزینه و سرمایه مورد نیاز برای ورود این تکنولوژی‌ها بسته به کشور وارد کننده متفاوت است. شایان ذکر است که بسیار از تکنولوژی‌ها می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی شود؛ اما باید توجه کرد که همین تکنولوژی می‌تواند اثرات اقتصادی نهایی منفی را به همراه داشته باشد. باید تمامی جوانب در این حوزه در نظر گرفته شوند. فدا کردن همه چیز برای یک موضوع اقتصادی، زیست محیطی و غیره، باعث دید تک بعدی و بروز مشکل در پیشرفت فرآیندها و رسیدن به اهداف نهایی می‌شود.
 
دستور رئیس جمهور برای پیگیری وضعیت آلومینیوم المهدی (شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸)
کشورهای بزرگ، بازنده جنگ تجاری (شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸)
مصارف محصولات اکستروژن آلومینیوم در صنایع حمل‌و‌نقل ایران (چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۵)
خط و نشان کره جنوبی علیه تعرفه‌های جدید دولت آمریکا (سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲)
کانادا از کارگران در مقابل تعرفه های آمریکا حمایت می کند (سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶)
سید عباس حسینی، مدیرعامل آلومینیوم کاوه خوزستان: عدم وجود متولی در صنعت آلومینیوم، بهانه است (سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۶)
آلومینیوم در چشم‌انداز ۱۳۹۷ (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰)
نوسانات ارزی، صنعت آلومینیوم را تخریب می‌کند (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶)
پرونده خطوط آلاینده ایرالکو در بهار سال آینده بسته می شود (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۴)
ترامپ برای اروپا شرط گذاشت/حذف تعرفه فولاد و آلومینیوم در صورت حذف تعرفه کالاهای آمریکایی (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵)
تاثیر تعرفه ۱۰ درصدی آلومینیوم امریکا/آيانرخ آلومينيوم شکسته می‌شود (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۲)
بزرگ‌ترين صادرکنندگان آلومينيوم در جهان (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸)
بررسی بازار جهانی آلومینیوم در هفته گذشته /قیمت هر تن آلومینیوم به کمترین مقدار خود در ۳ ماه گذشته رسید (دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۹)
جنگ تجاري با آمريکا براي اقتصاد جهاني فاجعه مي‌آورد (یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸)
واحدهاي تعطيل شده ذوب آلومينيوم چين، فعلاً تعطيل خواهند ماند! (چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶)
12

تبلیغات