ورود

 
 
کلمه عبورم را فراموش کرده ام

قیمت جهانی فلزات

 


لینک های مفید

 
  فروش ۵ هزار تن آلومینیوم ایرالکو به صورت يك‌جا!    (چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲)

باشگاه آلومينيوم: نوسانات فعلي معاملات آلومینیوم در بورس کالا بیش از هر فلز دیگری است. در مقاطعی این فلز به‌قدری نوسان نشان می‌دهد که بسیاری از تحلیل‌گران بازار قادر به تفسیر وضعیت پیش آمده نیستند. به‌طور مثال در مقاطعی چندین هزار تن آلومینیوم در یک هفته معامله می‌شوند، اما در هفته‌های بعد خبری از معامله نیست. در هفته پیش شرکت آلومینیوم ایران توانست ۵ هزار تن آلومینیوم را یک جا به فروش برساند؛ در حالی که پیش از این، چنین میزانی معامله نشده بود.به گزارش باشگاه آلومينيوم به نقل از اخبار فلزات، افزایش فزاینده قیمت آلومینیوم طی یک ماه اخیر باعث شد تا نوسانات بازار آلومینیوم کشور تشدید شود. در برخی از مقاطع زمانی آلومینیوم جزو پررونق‎‌ترین فلزات در بورس کالا محسوب می‌شد و معاملات چندین هزار تنی در مورد این فلز به ثبت می‌رسید. اما در برخی از زمان‌ها نیز بورس کالا خالی از معاملات آلومینیوم بود. عدم عرضه آلومینیوم از سوی تولید کنندگان عمده کشور خلأ بسیار بزرگی در بازار به‌وجود آورد و باعث التهاب در بازار آلومینیوم شد. در عین حال با عدم عرضه شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال در بورس کالا و فروش خارج از بورس این شرکت، بازار دیگری برای معاملات ارزان‌تر آلومینیوم فراهم شد، به‌گونه‌ای که در برخی از موارد بهای هر کیلوگرم آلومینیوم خارج از بورس کالا ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان ارزان‌تر از بورس کالا بود. البته در این میان وقفه‌هایی نیز برای عرضه آلومینیوم در بورس کالا رخ داد.

اما واقعیت مهم در بازار این است که آلومینیوم‌سازان بزرگ بدهی‌های کلانی دارند و در بسیاری از موارد چاره‌ای جز تهاتر کالاهای خود در بورس کالا ندارند. این یعنی آلومینیوم معامله شده در بورس کالا به شرکت‌های طلبکار فروخته می‌شود و این شرکت‌ها نیز مجددا آلومینیوم را در بازار عرضه می‌کنند. این چرخه در برخی از موارد باعث ایجاد ابهام و التهاب در بازار می‌شود. چيزي كه پرواضح است اين است كه برای بهبود روند بازار آلومینیوم باید معاملات پس از بورس نیز شفاف‌تر از گذشته شوند. گرچه در حال حاضر معاملات انجام شده در بورس کالا شفاف هستند؛ اما همان گونه که بیان شد، معاملات پس از بورس و خارج از آن بازار را دچار مشکل می‌کنند. البته شرکت‌های آلومینیوم و نیز مصرف‌کنندگان در جهت افزایش معاملات تلاش کرده‌اند؛ اما باید برای ایجاد رونق در بازار آلومینیوم، گروه‌های مصرف‌کننده در بورس کالا حضور بیشتری داشته باشند.

نمودار، حاکی از آن است که طی هفته گذشته شرکت آلومینیوم ایران ۵ هزار و ۵۰۰ تن شمش اولیه آلومینیوم را در بورس کالای ایران عرضه کرد که در مقابل آن حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت ۵ هزار و ۲۰۰ تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و در این میان ۵ هزار تن آلومینیوم به‌صورت یکجا معامله شد. نکته مهم در مورد این معامله این است که بیش از یک سال بود که چنین معامله‌ای در بورس کالا صورت نگرفته بود و تمامی معاملات کمتر از این میزان بودند.
 
افزایش آربیتراژ آلومینیوم در پي بازرسی‌های زیست‌محیطی در چین (دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷)
چرایی افزایش چشمگیر بهای آلومینا در چند هفته گذشته (یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰)
نوبخت: تغییر چالش‌برانگیز در بودجه سال‌۹۷/ اختصاص ۵هزار میلیارد تومان از‌سوی بانک‌ها در مقابل ۱.۵میلیارد دلار صندوق توسعه‌ملی (یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲)
ميزان آلایندگی آلومینیوم در استانهاي چین (یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸)
صنعت بازيافت فلزات، به درد نخورهاي قيمتي! (چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶)
فروش ۵ هزار تن آلومینیوم ایرالکو به صورت يك‌جا! (چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲)
استخراج عناصر کمیاب خاکی از پسماندهای صنعتی (سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶)
علاقه‌مندي آلومينيوم‌ساز هلندي به حضور در بازار ايران (سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲)
نقش بازرسی‌های زیست‌محیطی چین بر ميزان استفاده از منابع تجديد ناپذير (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸)
طلا دربرابر افزایش ارزش دلار آمریکا رنگ باخت (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶)
مرکز آلومینیوم هلند برای همکاری با صنعت آلومینیوم ایران ابراز آمادگی كرد. (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷)
دیدار سفیر ایران با وزیر امور خارجه جدید گینه (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۸)
چین ۲۰ میلیارد دلار به گینه وام می‌دهد (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۳)
حواشی و ابهامات در فیش‌های حقوقی! (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۰)
کارنامه تامين اعتباري ٦٥ طرح ملي به بهانه ٦٥ سالگي بانک صادرات (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹)
12

تبلیغات