ورود

 
 
کلمه عبورم را فراموش کرده ام

قیمت جهانی فلزات

 


لینک های مفید

 

باشگاه آلومينيوم: ذوب و الکترولیز آلومینیوم و پالایش آلومینا، ۲ حلقه مهم مصرف‌کننده انرژی از زنجیره تأمین در صنعت انرژی‌بر آلومینیوم محسوب می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سهم انرژی‌های تجدیدناپذیر در حلقه پالایش و تولید آلومینا رو به کاهش است، در حالی که در حلقه ذوب آلومینیوم سهم این انرژی‌ها مسیر صعودی را طی کرده است. با این حال، با شدت گرفتن اجرای بازرسی‌های زیست‌محیطی در چین، انتظار می‌رود که این سهم نیز در آینده کاهش یابد.به گزارش باشگاه آلومينيوم به نقل از اخبار فلزات، صنعت آلومینیوم یکی از صنایع انرژی‌بر در جهان محسوب می‌شود؛ چرا که بخش قابل توجهی ( نزدیک به ۴۰ درصد) از کل هزینه‌های تولید به‌ازای واحد آلومینیوم، به هزینه‌های تأمین انرژی اختصاص می‌یابد. گرچه این مقدار تنها هزینه‌های تولید آلومینیوم از حلقه ذوب و الکترولیز این صنعت است و حلقه‌های بالادستی از جمله تولید آلومینا نیز از مصرف‌کنندگان مهم انرژی محسوب می‌شود. با این حال توجه به این نکته ضروری است که انرژی مورد نیاز در حلقه الکترولیز و ذوب آلومینیوم، عمدتا به‌صورت الکتریکی است در حالی که در حلقه پالایش و تولید آلومینا عمده انرژی مصرفی به‌صورت حرارتی است که معمولا مستقیما از سوخت‌های فسیلی همچون گاز طبیعی، نفت و زغال‌سنگ تأمین می‌شود. البته بخش کوچکی از آلومینای تولید شده نیز از انرژی الکتریکی برای تولید گرما استفاده می‌کند.

انرژی الکتریکی استفاده شده در صنعت آلومینیوم (چه در حلقه تولید آلومینا و چه در حلقه ذوب آلومینیوم از زنجیره تأمین) خود از نیروگاه‌های حرارتی با سوخت‌های فسیلی می‌تواند تولید شده باشد. از این منظر می‌توان اذعان کرد که صنعت آلومینیوم، همچون هر صنعت انرژی‌بر دیگری، سهم مهمی از مصرف انرژی‌های فسیلی و تجدیدناپذیر در جهان دارد. استفاده از این نوع از انرژی‌ها به‌طور جدی می‌تواند زیستگاه کره خاکی را با خطرات جبران‌ناپذیری روبه‌رو سازد که ، گرمایش جهانی کره زمین، تنها یکی از مهم‌ترین جوانب منفی آن است. موارد مشابهی از آسیب‌ها و زیان‌های استفاده از انرژی‌های فسیلی و معدنی در کشوری همچون چین، سبب شده تا از ابتدای سال، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ممانعت از فعالیت واحدهای صنعتی مصرف‌کننده این نوع سوخت‌ها اعمال شود؛ در واقع مصرف چنین انرژی‌هایی در چین به‌واسطه رشد و توسعه چشم‌گیر صنایع مختلف ، به‌شدت افزایش یافته و خسارات شدیدی را به محیط زیست این کشور وارد کرده است. از این رو شاید بتوان گفت که این کشور یکی از مهم‌ترین قربانیان استفاده از انرژی‌های معدنی و فسیلی محسوب می‌شود.

در نمودار ۱، روند تغییر سهم انرژی‌های تجدیدناپذیر در صنعت آلومینیوم جهان از سال ۲۰۰۰ با هم مقایسه شده است. همان‌طور که در نمودار قابل مشاهده است، سهم انرژی‌های تجدیدناپذیر در تولید آلومینا بسیار بیشتر از حلقه تولید آلومینیوم است، با این وجود سهم این منابع انرژی در این حلقه از صنعت آلومینیوم طی سال‌های نشان داده شده در نمودار رو به کاهش بوده است. ولی سهم انرژی‌های مشابه برای تولید آلومینیوم سیر صعودی داشته است. مهم‌ترین دلیل سیر صعودی انرژی‌های تجدیدناپذیر در تولید آلومینیوم به صنعت چین بازمی‌گردد که در طی سال‌های گذشته نه‌تنها با رشد تولید قابل توجهی همراه بود، بلکه زغال‌سنگ سهم بسیار گسترده‌ای از تأمین انرژی این حلقه را در اختیار داشت.

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، هم‌اکنون قوانین سخت‌گیرانه‌ای در چین برای مقابله با مصرف انرژی‌های تجدیدناپذیر و انتشار گازهای گلخانه‌ای در حال اجراست. این اقدامات در چین، به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده آلومینیوم در جهان می‌تواند نقش به‌سزایی در کاهش سهم این قبیل از انرژی‌ها در سال‌های آتی داشته باشد.

 

 
 
ميزان آلایندگی آلومینیوم در استانهاي چین (یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸)
صنعت بازيافت فلزات، به درد نخورهاي قيمتي! (چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶)
فروش ۵ هزار تن آلومینیوم ایرالکو به صورت يك‌جا! (چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲)
استخراج عناصر کمیاب خاکی از پسماندهای صنعتی (سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶)
علاقه‌مندي آلومينيوم‌ساز هلندي به حضور در بازار ايران (سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲)
نقش بازرسی‌های زیست‌محیطی چین بر ميزان استفاده از منابع تجديد ناپذير (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸)
طلا دربرابر افزایش ارزش دلار آمریکا رنگ باخت (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۶)
مرکز آلومینیوم هلند برای همکاری با صنعت آلومینیوم ایران ابراز آمادگی كرد. (دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷)
دیدار سفیر ایران با وزیر امور خارجه جدید گینه (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۸)
چین ۲۰ میلیارد دلار به گینه وام می‌دهد (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۳)
حواشی و ابهامات در فیش‌های حقوقی! (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۰)
کارنامه تامين اعتباري ٦٥ طرح ملي به بهانه ٦٥ سالگي بانک صادرات (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹)
شرکت سوییسی گاچی به دنبال حضور فعال در صنعت آلومینیوم ایران / یک دفتر مهندسی در ایران تاسیس خواهیم کرد (یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۰)
بازرسی‌های زیست‌محیطی چین، پتانسیل کسری عرضه آلومینا را به‌شدت افزایش داد (چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰)
کشف ۱۲تن شمس آلومینیوم قاچاق در دالاهو (سه شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴)
12

تبلیغات